Znamy zwycięzców “Cosmic Challenge: Curiosity”!

W dniu 1 kwietnia 2022 r. w Instytucie Informatyki UMCS odbył się kolejny Finał “Cosmic Challenge” organizowany przez Fundację “SpaceShip” we współpracy z obserwatorium astronomicznym Pic du Midi z Francji. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory, który podczas zdalnego spotkania w trakcie Finału ogłosił zwycięzców, którymi zostali:

Miejsce I: Pan Mikołaj Maziarek – SP nr 151 w Krakowie

Miejsce II: Pani Marta Czupajło – PSP im Ziemi Kujawskiej w Dobrem

Miejsce III: Pani Julia Wasąg – SP w Dąbrowicy

Zwycięzcy w nagrodę pojadą do obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we Francji.

Jury postanowiło też wyróżnić kilku dodatkowych uczestników, którzy fenomenalnie zaprezentowali się podczas Finału i otrzymają w nagrodę upominki od Polskiej Agencji Kosmicznej, są to:

Pan Mikołaj Laskowski – SP im Orła Białego we Wrocławiu

Pan Piotr Łopatek – SP nr 2 w Puławach

Pan Adam Sienkiewicz– SP im M.Kopernika w Wysocku Małym

Pan Jan Przybylski – SP nr 2 w Milanówku

Pan Olgierd Bargański – SP nr 44 w Gdyni

Zwycięzców wybierało Jury w składzie:

dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

Pani Izabela Kowalska- LeszczyńskaCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

Pani Kinga GruszeckaPolska Agencja Kosmiczna

Pan prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Pani Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Pan Robert Lubański – Mars Society Polska

W spotkaniu z członkami Jury i zwycięzcami edycji wzięli także udział Prorektor ds. Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS – prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki oraz Pani Prodziekan –dr hab. Beata Bylina. Podczas Finału inż Artur Chmielewski mówił o obecnych i przyszłych projektach NASA, w które jest zaangażowany i zachęcał Finalistów to podążania “kosmiczną ścieżką”

Program został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji KosmicznejCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk , Ambasady Francji w PolsceUniwersytetu Medycznego w LublinieAkademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,  Politechniki WrocławskiejZwiązku Pracodawców Sektora Kosmicznego , Astroniki , SatRevolution S.A. , Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego , MARS Society PolskaEuropean Space Foundation , Klubu Astronomicznego Almukantarat , Lublin – Miasto Inspiracji/Europejska Stolica Młodzieży 2023 oraz patronatem medialnym Urania , Astronomia24Kosmonauta.net , Space24AstroNET i Radia Lublin. Instytucją Wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Spotkanie z inż. Arturem Chmielewskim z JPL NASA.
Szczęśliwi zwycięzcy Finału:)


Konkurs  „Cosmic Challenge: Curiosity” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.