Cosmic Challenge – II edycja

PATRONAT HONOROWY

PATRONAT MEDIALNY

Instytucja Wspierająca

„Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką Kosmosu. II edycja programu skierowana jest do uczniów szkół średnich z całej Polski i realizowana jest we współpracy z ośrodkiem Europejskiej Agencji KosmicznejEuropean Space Security and Education Centre.

Challange ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania swych pasji i zainteresowań. Nagrodą w konkursie będzie, sfinansowany przez Organizatora, wyjazd  zwycięzców do European Space Security and Education Centre w Redu (Belgia). Opiekunem Merytorycznym II edycji programu jest dr Anna Łosiak – geolog planetarny z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Program został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji KosmicznejCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk , Fundacji Polskiej Akademii Nauk, Ambasady Belgii w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Klastra “Lubelska Medycyna”, Polish Space Professionals Association, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego , MARS Society Polska oraz patronatem medialnym Dziennika Wschodniego, Urania, Astronomia24 i Radia Lublin. Instytucją Wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

W ramach I etapu konkursu osoby zainteresowane udziałem w programie będą miały przygotować pracę pisemną nt. „Gdzie powinna powstać pierwsza stała baza na Marsie i dlaczego?”. Prace w ramach I etapu konkursu będzie można przesyłać w okresie 01.01.2021 r. – 28.02.2021 r.

Obecna edycja programu jest skierowana do uczniów szkół średnich, lecz dopuszczamy także udział uczniów szkół podstawowych, po wcześniejszym uzyskaniu zgody od Organizatora.

Głównymi celami Konkursu są:

Informacje niezbędne do wzięcia udziału w konkursie, w tym zasady konkursu i kryteria oceny prac konkursowych znajdują się w Regulaminie programu „Cosmic Challenge”, który wraz z załącznikami znajduje się poniżej.”

15.04.2021.

Pierwszy etap II edycji „Cosmic Challenge” został rozstrzygnięty. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace, jesteśmy pod wielkim wrażeniem ich jakości i ciekawych pomysłów w nich zawartych. Wybór Finalistów był w związku z tym szalenie trudnym zadaniem dla Jury w składzie: dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (Opiekun Merytoryczny II edycji programu), Pani Justyna Pelc z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego/Innspace oraz MARS Society Polska w składzie: Robert Lubański, Maciej Furmaniak, Szymon Matkowski, Krzysztof Gaidzik, Krzysztof Lewandowski, Andrzej Kotarski.

Niemniej zgodnie z Regulaminem konkursu zostało wybranych 20 autorów najlepszych prac, którzy wezmą udział w Finale „Cosmic Challenge”- wydarzeniu które odbędzie się na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w dniu 17 maja 2021 r. (o szczegółach będziemy informować na naszej stronie i w e-mailach do Finalistów). Przypominamy, że nagrodą dla 3 zwycięzców II edycji programu jest wyjazd do ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Security and Education Centre.

Poniżej prezentujemy listę Finalistów. Gratulujemy zwycięzcom ale i wszystkim innym uczestnikom programu. W branży kosmicznej pierwsze starty kończą się zazwyczaj niepowodzeniami, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy podejmować kolejnych prób – gdyby nie nasza wytrwałość nigdy nie stanęlibyśmy na Księżycu. Przed nami kolejne edycje „Cosmic Challenge”, mamy nadzieję, że wszyscy weźmiecie udział także w kolejnych „startach”. Trzymamy za Was kciuki i jeszcze raz dziękujemy za wzięcie udziału w programie. Jesteście Super!

Malwina BieleckaLiceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie
Gaspar BłaszczykCogito Zgorzelec
Gabriela BrzezińskaXIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
Kinga KaczmarzykNiepubliczne liceum fundacji królowej Św. Jadwigi we Wrocławiu